איק"א - האיגוד הישראלי לקואצ'ינג - מורה נבוכים למפת ה-coaching בישראל `
מורה נבוכים למפת ה-coaching בישראל

מורה נבוכים למפת ה -Coaching  


בתחילת שנות האלפיים החל הקואוצ'ינג לפרוץ לתודעה הציבורית בישראל ומאז הפך לשירות מקצועי ההולך ומתמסד כמתודולוגיה אפקטיבית ביותר בשיפור תוצאות, הישגים ואיכות חיים ברמת הפרט וגם ברמת הארגון.

 

בישראל, לצד מאמנים מקצועיים שעברו הכשרה מסודרת, הוסמכו כיאות והם עוסקים באימון מקצועי בתחומים השונים, ישנם גם לא מעט אנשים, אשר בהיעדר רגולציה  ופיקוח ממשלתי, צירפו לכרטיס הביקור שלהם את התואר "מאמן" והם עוסקים בכך פעמים רבות, ללא הכשרה מספקת כמאמנים.

 

מומלץ למעוניינים להתאמן, לבחון ולבדוק אם המאמנים שבהם הם בוחרים אכן משתייכים לקטגוריה של מאמנים מקצועיים ובעלי הסמכה.

 

רוב המאמנים המקצועיים בארץ משתייכים לשתי מסגרות מרכזיות:

 

לשכת המאמנים 

זה הגוף הגדול בישראל מבחינה כמותית והוא מאגד בתוכו אלפי עוסקים פרטיים בהכשרה ובאימון.  מאמנים אלה עברו הכשרה לאימון במספר רב של מסגרות שברובן אין תנאי קבלה מקדמיים ונעדרת מעורבותם של גורמים מקצועיים או אקדמיים בפיקוח ובקרה על תכניות ההכשרה. תפישתן המקצועית של מסגרות הכשרה אלה נטועה בתפישתו המקצועית של ה-ICF (האיגוד האמריקאי לקואוצ'ינג'), לפיה כל מי שרוצה להוביל אנשים ולתרום להצלחתם יכול להתקבל לקורס הכשרה ללא צורך ברקע אקדמי או מקצועי פורמאלי ומוכח. לשכת המאמנים הכירה בשנים האחרונות בבעייתיות של גישה זו וניסתה לשפר את המצב באמצעות הגדרה של  דרישות מינימום להיקפי הלימוד ולהתנסות הפורמטיבית של המאמנים שהסמכתם מוכרת על ידה.


 

האיגוד הישראלי לקואוצ'ינג ולייעוץ ארגוני ממוקד תוצאות-לשכת המאמנים המקצועיים לישראל(ע"ר)

   זה הגוף השני בגודלו, והמוביל ברמתו המקצועית ובסטנדרטים המקצועיים המיושמים בתחום. התפישה המקצועית של האיגוד, בניגוד לזו של לשכת המאמנים, קובעת שאיש מקצוע המוביל תהליכי קבלת החלטות אסטרטגיות בחיי הפרט והארגון, חייב להיות בעל תשתית השכלתית ומקצועית אקדמית ברמה הגבוהה ביותר כתנאי ללקיחת אחריות משמעותית מסוג זה.


על בסיס תפישה זו יצר האיגוד מסגרות הכשרה לאימון בשיתוף עם מוסדות אקדמיים וניהוליים מהמעלה הראשונה כדוגמת הטכניון, מכללת הדסה, המרכז הישראלי לניהול, אוניברסיטת תל-אביב, ואוניברסיטת בן גוריון, והגדירה תנאי קבלה המחייבים:

  • תואר שני ומעלה ולפחות שלוש שנות ניסיון במסלול קריירה מוכח.
  • או תואר ראשון ולפחות 7 שנים במסלול קריירה מוכח.
  • או בעלי מקצועות חופשיים,בעלי עסקים ומנהלים בכירים, אמנים, ספורטאים ויוצרים בעלי מסלול קריירה

תכניות ההכשרה אושרו בסנט של המוסדות האקדמיים המעורבים ואליהן מצטרף המימד המקצועי היישומי של האיגוד. בוגרי הקורסים מקבלים תעודת גמר מהמוסד האקדמי ולאחר הירשמם לאיגוד, את תעודת המאמן המומחה.

ההבדל המהותי בין שתי הגישות, הבא לידי ביטוי גם בדרישה לרקע אקדמי מקצועי ולניסיון קריירה מוכח, הוא בהסתפקותה של לשכת המאמנים בשאיפתו האישית והכריזמה של המאמן כבסיס לאימון, לבין ההתעקשות של האיגוד לעגן את האימון במתודולוגיה מובנית, שיטתית וממוקדת תוצאות המהווה בסיס לסגנונו האישי של המאמן.


 

 

עיצוב: שקד-רענן תקשורת חזותית בע"מ www.srvc.co.il

 

בניית אתרים | סימלי-סמארט | Simply-Smart